Bydlení na klíč vs dům na míru

Residential Real Estate Residence Property House

Stále více rodin a párů utíká z přeplněných a neosobních sídlišť do rodinných domů. S tímto trendem se zvyšuje poptávka po rodinných domech a většina rodin je postavena před otázku, zda si nechat postavit dům na klíč nebo využít služeb architekta a nechat si zhotovit návrh na dům na míru. Obě varianty mají svá pro a proti.

Domy na klíč stojí více peněz

Největší výhodou domů na klíč je, že se nemusíte zcela o nic starat. V katalogu si vyberete dům a při další návštěvě můžete přijet rovnou s kufry a nastěhovat se. Ovšem za pohodlnost a ušetřený čas se platí. Postavit dům svépomocí vyjde jistě mnohem levněji, ale stavba bude trvat podstatně déle, navíc dozor stavbyvedoucího podle zákona potřebujete. Při vybírání domu na klíč si svou volbu dobře promyslete, každá změna, kterou budete chtít později uskutečnit, je zpoplatněná.

Návrh na dům na míru od architekta vás ušetří situací, kdy litujete, že není ložnice větší, není spojený obývací pokoj s kuchyní apod., což se u staveb na klíč velmi často stává. Návrh je zpracovaný přesně podle vašich potřeb, požadavků a přání. Než se pro nějakého architekta rozhodnete, prohlédněte si jeho díla, sejděte se s více architekty. Cena za zhotovený projekt se pohybuje se pohybuje mezi 6 – 10% z ceny domu. Objednat se můžete pouze na konzultaci, kdy platíte hodinovou taxu. Někteří architekti za svým klientům poskytují více služeb – obíhání úřadů či dohled nad samotno stavbou, abyste měli jistotu, že vše probíhá přesně podle plánu.

Dům podle svého

Nároky lidí na bydlení stoupají a stále více lidí vyhledává originalitu a jedinečnost. Pokud toužíte po bydlení, kde je vše podle vašich představ a potřeb a současně toužíte po originálním bydlení, dům na klíč pro vás není to pravé. S pořízením domu na klíč musíte počítat s tím, že jich bude po republice pravděpodobně více.

Smlouvy nechte zkontrolovat právníkem

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nechte smlouvy zkontrolovat právníkem. Ujistěte se, že smlouva obsahuje všechny úkony, které od dodavatele očekáváte. U domu na klíč musí být vypsané veškeré vybavení, které má hotový dům mít v interiéru i exteriéru.