Dřevěné zahradní stavby jsou dokonalou ozdobou každé zahrady

Pergola či altánek patří mezi praktické pomocníky, ale zároveň se mohou stát dokonalou dominantou každé zahrady. Teď si možná říkáte, že pergola a altánek je jedno a to samé, ale není tomu tak. V čem se liší a v čem jsou si tyto zahradní stavby podobné? Oba zahradní přístřešky nabízejí dokonalé relaxační podmínky a využívat je mohou všechny generace. Každá stavba má své výhody a nevýhody. Velmi záleží, k jakým účelům hodláte stavbu používat. Podívejte se na jejich srovnání.

Zahradní pergola

Většinou se umísťuje podél domu. Nabízí tak výhody pro milovníky venkovní stolování či grilování. Lze si pořídit i pergolu plně zastřešenou, díky čemuž vás nezaskočí ani nepřízeň počasí.

Základ tvoří většinou čtyři nebo šest volně stojících sloupků, které se vyrábějí z masivních trámů, v horní části pevně propojených. Jedna strana může být ukotvena k domu nebo ke garáži. Pergolu lze nechat bez střechy nebo ji zastřešit. V případě, že milujete květiny, můžete ji nechat obrůst popínavkami.

Altánek

Není umístěn podél domu, naopak je to stavba, která stojí samostatně v zahradě. Je vhodný do většího prostoru.

Než začnete s jeho výstavbou, je potřeba vybrat takové místo, které vám umožní dokonalý výhled na celou zahradu. Altánek je totiž místo ideální pro relaxaci a odpočinek.

Altánky jsou stavby, které ve většině případů nemívají boční stěny, ale jsou zastřešené. Pokud ale přeci zatoužíte po troše soukromí, můžete si pořídit clonu nebo nechat některé části obrůst popínavými rostlinami, které tak vytvoří nejen příjemný stín, ale i nádhernou atmosféru. Při jeho výstavbě je potřeba pamatovat i na kvalitní podklad, který prodlouží životnost stavby.

Pořídit si můžete altánek ze dřeva, kovu nebo v kombinaci obou materiálů. Záleží jen na vás, jakému druhu materiálu dáte přednost nebo do jaké zahrady altánek vybíráte.