Denní světlo má nenahraditelný vliv na naše fyzické i psychické zdraví. A jelikož trávíme stále více času v domech, ať už doma či v zaměstnání, je potřeba přirozenému dennímu světlu věnovat maximální pozornost. Klasickými okny se mnohdy nedaří zajistit v budovách dostatek denního světla. U šikmých střech lze přístup světla zlepšit vikýřem nebo střešním oknem. Ovšem v každém domě jsou místa, kam se denní světlo nedostane. Jedná se o koupelny, šatny, schodiště a chodby situované uvnitř dipozice domu. Poslední dobou jsou oblíbené velké obytné místnosti s kuchyňským koutem, který bývá vzdálen od okna, takže je zde málo denního světla.
Jaké je řešení?
Pokud jsou málo osvětlená místa bezprostředně pod plochou střechou, nebo pod střechou jen s mírným sklonem, lze do nich přivést denní světlo pomocí střešních světlíků pevných nebo otevíratelných. Ovšem denní světlo lze přivést i do míst, která jsou od střechy vzdálenější. Existuje totiž elegantní a velice účinné řešení, kterým jsou světlovody. Jak světlíky, tak světlovody prodlouží den v domě a zkrátí dobu, kdy je potřeba svítit elektřinou.
Co je světlovod?
Světlovod je založen na fyzikálním principu odrazu a přenosu světla. Vstup denního světla je v případě světlovodu umístěn na střeše a světlo je vedeno tubusem s vysoce odrazivou vnitřní reflexní plochou až do difuzéru ve stropě místnosti. Ten pak denní světlo rovnoměrně rozptýlí. Každý světlovod je tedy složen ze tří na sebe navazujících částí. Na střeše je umístěna kopule zpravidla z odolného plastu, na ni navazuje tubus a ten je zakončen difuzérem na stropě.
Jak světlovod funguje?
Množství a intenzita světla přiváděného světlovodem do místnosti je závislá na počasí, roční době, sklonu střechy, orientaci ke světovým stranám, ale také na délce a průměru tubusu a počtu kolen. Velice důležitá je kvalita tubusu, resp. jeho reflexivní vrstva a dokonalé hladkost vnitřních stěn tubusu. Ideálního výsledku se dosáhne umístěním kopule na nejvíce osluněnou část střechy, tedy na jih až západ. Samotná cesta světla nemusí být pouze přímá, tubus lze směrovat koleny. Ideální jsou dvě kolena, ale v případě potřeby lze tubus prodloužit a směrovat dalšími koleny, čímž se ovšem snižuje účinnost světlovodu.