Je výhodnější dům „na klíč“ nebo dům na míru?

Nechat si postavit dům není věcí, kterou budete dělat několikrát za život. Než se však vrhnete do zařizování samotné stavby, budete stát před důležitým rozhodnutím. Pokud již máte připravený pozemek, stačí si zvolit, zda si vyberete dům z katalogu nebo dáte přednost originalitě a najmete si architekta. Možná se vám zdá, že výhodnější je dům „na klíč“ pro svou nízkou cenu, ovšem nic není jak se zdá.

Domy „na klíč“ jsou pro každého

Najít firmu, která nabízí domy „na klíč“ není nic těžkého. Většina z nich má ve své nabídce domy v mnoha provedeních. Levné menší domy, včetně bungalovů, až po velké vily. Na internetu, případně v katalogu zjistíte všechny parametry k jednotlivým domům – fotografie, vizualizace, rozměry půdorysu, popis a samozřejmě cenu.

Než se necháte uchvátit nabídkou a rozhodnete se pro konkrétní dům, dobře si zkontrolujte, co vše je v ceně domu obsažené. Zda je součástí ceny daň, dovoz materiálu nebo základová deska. Tyto položky jsou často účtovány zvlášť.

Naopak jiné společnosti mají v ceně služby navíc, například oběhání úřadů.

Každá smlouva by měla projít rukama právníka a smlouva o stavbě domu především. Pokud necháte návrh zkontrolovat stavebním odborníkem, dobře uděláte.

Každou změnu si dobře rozmyslete

Katalogové domy se na první pohled jeví mnohem levnější, než domy na míru, ovšem počítejte s tím, že originální váš dům rozhodně nebude. Pravděpodobně jich takových bude stát v zemi více.

Další kámen úrazu nastává ve chvíli, kdy během stavby zjistíte, že vám něco nevyhovuje a budete to chtít změnit. Každá změna něco stojí a nejsou to malé částky. S každou malou změnou cena domu roste a dům se mění. Při stěhování mnoho lidí zjistí, že dům na míru vyjde téměř na stejnou částku a byl by zcela podle jejich představ.

Dům podle vašich představ

Architekti si nejprve vyslechnou všechny vaše požadavky, nároky, ale také cenové rozpětí na stavbu domu. Nebojte se říci své námitky a připomínky, dokud nebudete mít pocit, že je to váš „dům snů“.

Kromě toho, že vám architekt připraví návrh, často oběhá všechny úřady a následně působí na stavbě jako dozor.

Příprava originálního projektu dle vašich přání často zabere několik měsíců, ovšem dům je dokonalý v každém detailu. Rozhodně za architektem nechoďte s návrhem z katalogu, který si přejete předělat.