Obohaťte vaši zahradu o vodní prvky

Vodní prvky v zahradě nejsou jen originálním estetickým prvkem, ale zároveň fungují jako regulátory zahradního mikroklimatu, proto by měly být součástí každé zahrady.

Pokud máte zahradu laděnou do stylu formálního, využijte vodní prvky ve formě rozmanitých fontánek, vodotrysků, kaskád nebo pítek. Patříte-li mezi milovníky stylu přírodního, vybudujte si na zahradě jezírko nebo rybníček, který velmi snadno zakomponujete do okolní výsadby.

Zahradní jezírka pro okrasu i užitek

Ještě než začnete jezírko budovat, popřemýšlejte nad několika základními fakty. Místo pro jezírko vybírejte tak, aby vám pohled na něj dělal radost. Vhodné je malé zastínění, které zabrání zakalení vody, pozor stálý stín však není vhodný. Pro jezírko není ideální ani blízkost velkých a opadavých stromů, listí z nich spadané způsobuje problémy s jezerní vodou. Pro dobré fungování jezírka je důležité čerpadlo a filtrační systém, jež připraví vhodné prostředí pro rostliny a živočichy.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

V současné době si můžeme vybrat ze dvou základních modelů. Prvním jsou jezírka z předpřipravených plastových prefabrikátů nebo jezírka, jejichž základ tvoří fólie. Ta většinou převažují, neboť si sami určíme tvar a hloubku jezírka.

Jezírka prefabrikovaná

Základ nejčastěji tvoří výlisky z termoplastické umělé hmoty nebo sklolaminátu. Ty jsou vhodné především pro jezírka menších a středních rozměrů. Vzhledem k tomu, že se malá jezírka velmi rychle ohřívají, ideálním místem je prostor, kde sluneční svit nepřesahuje 4-5 hodin denně, s poledním stíněním.

Výhodou tohoto typu jezírek je rychlé vybudování.

Jezírka fóliová

Ideální volba pro jezírka větších rozměrů. Základ tvoří speciální fólie, která je perfektně vodotěsná, elastická, odolná vůči povětrnostním podmínkám a disponuje dlouhou životností. Při jejím pokládání je potřeba dát pozor na to, aby byla plocha, kde bude umístěná, zbavená veškerých ostrých předmětů.