Schodiště v interiéru je praktický pomocník i dokonalý designový prvek

Pokud jste majitelem domu či bytu, který se rozkládá ve více patrech, rozhodně se neobejdete bez kvalitního schodiště. Při výběru tvaru i materiálu pro schodiště je potřeba myslet nejen na to, aby bylo funkční a pohodlné, ale také aby se svým vzhledem i použitými typy materiálů hodilo do konkrétního interiéru, neboť schodiště neplní pouze funkci praktickou, je také nosným prvkem a zároveň se podílí na vzhledu interiéru.

Výběr schodiště podle tvaru

Základní tvary, do nichž lze schodiště upravovat, jsou přímý, lomený do tvaru písmene L nebo U či lomená, která mají většinou mezipodestu, schodiště točitá a zakřivená.

  • Přímé schodiště

Je velmi pohodlné a bezpečné a je ideální volbou v případě, že s vámi ve společné domácnosti žijí děti nebo starší osoby. Jeho šířka by měla být minimálně 90 cm.

  • Schodiště zakřivené a lomené

Vypadají sice zajímavě, ale nabízejí menší komfort. Jsou vhodná především do stísněnějších prostor.

  • Schodiště točité

Nabízí velmi elegantní dojem a často se stává ozdobou interiéru. Je však méně praktické, neboť v případě potřeby přes něj nelze přestěhovat větší kusy nábytku.

Materiály pro výrobu schodiště

Mezi nejčastější druhy materiálů, které se pro výrobu schodiště používají, patří dřevo, kov, beton, plast a někdy dokonce i sklo. Výjimkou však není ani kombinace několika různých materiálů.

  • Dřevo

Tento materiál dodá interiéru pocit tepla a útulnosti. Mezi nejčastější druhy dřeva patří jasan, dub, borovice nebo buk.

  • Kov

Nejčastějším materiálem určeným pro výrobu kovového schodiště je hliník, ocel či nerez. Většinou se ještě upravují pomocí žáruvzdorného pozinkování nebo nátěrem. Nejčastějším typem schodiště, pro jehož výrobu se využívá právě kov, je schodiště točité, které tak působí velmi vzdušným dojmem.

  • Beton

Materiál vhodnější pro větší a rozlehlejší prostory. Nabízí stabilitu, trvanlivost a požární odolnost. Schody z betonu lze obložit dřevem, kamenem, dlažbou nebo PVC.