Úskalí bydlení v památkové zóně

Historic Center Houses Building Lüneburg

Pořídit si bydlení v památkové zóně je snem mnohých lidí. Výhody vidí v atraktivnosti lokality, která je obvykle v samotném středu města, v romantickém prostředí, ve strategicky výhodné poloze a kouzelné atmosféře, zkrátka v geniu loci daného místa. Ovšem bydlení v památkové zóně přináší majitelům nemovitostí i řadu úskalí, která začínají již vyšší cenou nemovitostí. Jelikož se jedná vesměs o staré domy vyžadující opravy, rekonstrukce a modernizace rozvodů, zdiva, oken, střech a dalších částí domu, nastávají potíže při jednání s řadou institucí.

Vlhké zdi a staré rozvody

Romantika je hezká věc, ovšem většinou končí při zjištění, že zdivo nasálo za dlouhá léta vlhkost, místnosti s vysokými stropy se budou hůře vytápět, rozvody vody, elektřiny a odpady jsou zastaralé. Nový majitel by rád použil při opravě a rekonstrukci moderní materiály, ovšem stavební a památkový úřad má zpravidla jiný názor. Lze dokonce říci, že rekonstrukce historického domu je těmito úřady značně omezována. Zamýšlená rekonstrukce domu se tak prodlužuje a tím také prodražuje. Zapomenout musíte na nejlevnější řešení materiálů. Střešní krytina musí být v drtivé většině případů pouze bobrovka, plastová eurookna vám nepovolí, stejně jako solární panely na střeše. Plastová okna si budete moci dát výjimečně jen směrem do dvora a solární panely jen na místa, která nejsou z ulice vidět.

Pořízení domu v památkové zóně není pro slabé povahy

Rekonstrukce historického domu je většinou během na dlouhou trať. Každý krok je třeba projednat se stavebním a památkovým úřadem. Pokud chcete bydlet v romantickém prostředí a užívat si jedinečnou atmosféru místa, ale zároveň mít k dispozici všechny moderní výhody, musíte se obrnit trpělivostí a také mít dostatečné finance. Problémem je například zateplení, což například u domu obloženého kamenem znamená sundat obklad, položit izolaci a vrátit kameny na původní místo. U starých domů je velkým problémem vlhkost. Proto je nejprve třeba provést sanaci zdiva, vybudovat drenážní systém a odizolovat základy. Tyto kroky na sebe musí logicky navazovat, jinak by se situace mohla zhoršit.