Vyplatí se renovace domu nebo úplná přestavba?

Zdědili jste dům po babičce nebo se nechali uchvátit rustikálním zjevem staročeského příbytku? Vlastníte starý dům a plánujete jeho rekonstrukci? Pustit se do rekonstrukce starého domu je velmi náročné a mnoho lidí nedovede odhadnout časovou ani finanční náročnost renovace starého domu. Věřte nebo ne, přestavba mnohdy vyjde levněji než renovace.

Vše důkladně zkontrolujte

Náklady jsou obvykle nejdůležitější v myslích každého. Takže pokud jste nechali budovu zkontrolovat a víte, že většina práce je pouze kosmetická, renovace by mohla být nejlevnější způsob, jak vytvořit domov. Pokud vám však inspektoři řeknou, že dům má strukturální poškození, může být jeho oprava a renovace velmi nákladná.

Ještě horší je, že můžete odhalit větší problémy. To znamená, že renovace by mohla mít stejné náklady – nebo dokonce více – než přestavba. Není to nic neobvyklého.

Zkontrolujte předpisy

Rovněž stojí za to zkontrolovat předpisy (elektřina, plyn, komín) v závislosti na tom, jak starý je dům. Od doby, kdy byl postaven původní dům, se věci mohly hodně změnit.

V některých případech nemůžete zbourat dům a postavit nový ve přesně stejné poloze díky novým předpisům. Snažte se najít jiné místo pro stavbu na vašem pozemku.

Výhody renovace

Jednou z výhod renovace je to, že to můžete udělat v několika fázích. Během tohoto procesu budete mít vždy střechu nad hlavou a snížíte tak další náklady, jako je pronájem jinde nebo překonání bydlení s členy rodiny. Navzdory tomu je vždy u rekonstrukce nutná větší finanční rezerva.

Při renovaci nepotřebujete tolik druhů povolení a můžete využít staré přípojky na elektřinu a vodu.

Nevýhodou rekonstrukce je, že se musíte smířit s dispozicemi domu, což ne vždy odpovídá modernímu stylu bydlení. Při větších změnách potřebujete posudek statika. Velkým problémem starých domů bývá vlhkost a sklon k plísním.

Nechte dům zkontrolovat odborníkem, který vám pomůže v rozhodování, zda dům renovovat či zcela přestavět.