Zimní zahrada je nejen místo pro relaxaci – umístění a vzhled

Patříte mezi milovníky rostlin, hledáte místo vhodné pro relaxaci nejen v létě, ale i v zimě, nebo chcete originálním způsobem zvětšit svůj obytný prostor? Pak je ideálním řešením zimní zahrada, kterou lze využívat celoročně. Dokonce si v ní můžete vybudovat bazén nebo koutek určený pro cvičení, je to ideální místo pro domácí pracovnu. Zimní zahrada je však vhodná také pro komerční účely, především jako kavárna, bistro či restaurace.

Vzhled a umístění zahrady

Vzhled, ale i funkčnost zimní zahrady ovlivní volba tvaru i použité druhy materiálů. Vzhled i tvar zahrady však závisí i na technických a stavebních možnostech konkrétního prostoru, ve kterém je zahrada umístěná. Lze jí přistavět k již hotovému domu, můžeme ji upravit z terasy či balonu bytu. Při plánování výstavby je však potřeba brát v potaz fakt, že na zahradu budou působit klimatické změny ve větším měřítku, proto by měly paprsky letního slunce dopadat na střechu zahrady a paprsky slunce zimního zase hluboko do zahrady.

  • Orientace zahrady

Ideální směr je k jihu či západu. Každá světová strana však má své výhody i nevýhody.

Zahrada orientovaná k jihu dokáže pohlcovat největší množství tepla a většinou ji lze obývat i v zimě. Je však potřeba si dát pozor na přehřívání, je tedy důležité kvalitní stínění a také můžete přemýšlet o oddělení od ostatních prostor.

Směřuje-li zahrada směrem západním, bude zahřívána během celého odpoledne. V letních měsících je potřeba zajistit stínění i odvětrávání.

Je-li zahrada orientovaná jižním směrem, sluneční paprsky ji prohřejí pouze dopoledne. Pro odpolední posezení v chladném období roku bude potřeba vytápění.

Orientace severním směrem se nejčastěji používá v případě, že má zahrada sloužit jako tepelná izolace domu, neboť je sice dosti osvětlená, ale bez vytápění v ní bude chladno.