Zimní zahrada je nejen místo pro relaxaci – výběr konstrukce

Pokud máme určené místo a tvar zahrady, je potřeba si rozmyslet, jaký druh materiálu použijeme pro nosnou konstrukci. Volit lze plast, dřevo, ocel či hliník, někdo dává přednost kombinaci několika druhů. Každý typ nabízí výhody, ale najdeme i nevýhody. Kromě toho na jeho druhu závisí i cena a to nezanedbatelnou měrou., dále pak životnost stavby, odolnost a v potaz musíme brát také požadavky na údržbu. Nezanedbatelný je i vzhled, který ovlivňuje způsob začlenění stavby do okolí.

Konstrukce ocelová

Mezi přednosti patří přijatelná cena, pevnost a snadná spojitelnost jednotlivých dílů, díky čemuž můžeme konstrukci libovolně tvarovat. Je vhodná pro větší stavby, u nichž je kladen větší nárok na pevnost. Nevýhodou je potřeba pravidelné údržby venkovních částí, které by mohly podléhat korozi. Také tepelně – izolační vlastnosti tohoto materiálu nejsou příliš velké. Je tedy vhodné ji kombinovat s plastem či dřevem.

Konstrukce dřevěná

Výhodou tohoto typu konstrukce jsou dobré tepelně – izolační vlastnosti a vítaný je i přírodní vzhled, který se hodí téměř do jakéhokoli okolí. Jestliže však uvažujete o tom, že zimní zahrada bude sloužit zároveň jako skleník, pak je potřeba dřevo pravidelně impregnovat a chránit jej před vlhkostí.

Konstrukce hliníková

Tento typ konstrukce si nachází stále více příznivců, neboť nabízí dostatečnou pevnost (lze ji vyztužit podpůrnou konstrukcí z oceli), má dlouhou životnost a je nenáročná na údržbu. Často se používá v kombinaci se dřevem.

Konstrukce plastová

Patří mezi relativně levnější řešení, které navíc nevyžaduje zvláštní péči a je vhodná i do prostředí, kde je vyšší vlhkost. Aby snesla i větší zatížení, vyrábí se s ocelovou výztuží. Často se používá v kombinaci s hliníkem, z něhož se vyrábí konstrukce střechy a nosníku a čelní a boční části jsou plastové.