Zimní zahrada je nejen místo pro relaxaci – zasklení a vytápění

Pokud máte vybraný materiál na konstrukci, je potřeba vyřešit zasklení a další věci, které se týkají provozu zimní zahrady.

Kvalitní zasklení

Pokud chcete dosáhnout správné teploty uvnitř zahrady, je potřeba volit správný materiál. Pro zasklení se nepoužívají běžné skleněné desky, neboť nenabízejí dostatečné izolační vlastnosti a pevnost, která je důležitá především v období zimním. Nejčastěji se používají izolační dvouskla, jež mají navíc zvenku ještě vrstvu reflexní, které do interiéru propouští pouze omezené množství slunečních paprsků, díky čemuž během léta nedochází k přehřátí.

Pokud chcete ze skla i střechu, nejčastěji se používá sklo bezpečnostní či kalené. Unesou i sněhovou zátěž. Kromě skla lze na střechu použít polykarbonát v provedení čirém, mléčném nebo neprůsvitném, který zastíní prostor uvnitř a také slouží jako tepelný izolant.

Větrání

Především v letním období hraje velmi důležitou roli dobré větrání. Většinou se využívá větrání přirozené, které lze řešit několika různými způsoby otevírání obvodových prvků. Nejčastěji se jedná o otevíraná a sklopná křídla, ale lze využít i možnosti instalace posuvných či skládacích dveří.

Vytápění v zimním období

Nároky na vytápění zimní zahrady se odvíjejí od jejího využívání. Další hledisko, které je potřeba brát v potaz, zda bude zahrada využívána pro pěstování rostlin nebo k odpočinku a relaxaci. I tady jsou nároky na teplotu rozdílné.

Pokud chcete zahradu využívat v zimně k pobytu a je-li otočena na jih a dobře izolována, pak postačí přenosný přímotop. Mezi další řešení patří radiátory napojené na ústřední topení. Moderní metodu pak představuje topení teplovzdušné, jež je zabudované pod podlahovou mřížku a které dokáže velmi rychle reagovat na změny okolní teploty. Kromě toho tento způsob vytápění nezabere žádné místo.