Milujete zahradničení? Pořiďte si kvalitní skleník

Každý zahradník a pěstitel ví, že skleník je dokonalý pomocník pro pěstování nejen zeleniny, ale také tropických rostlin, orchidejí či sukulentů. Mnozí jeho majitelé jej také využívají pro přezimování rostlin. Než se však pustíme do jeho výstavby, je potřeba si rozmyslet několik důležitých faktů.

Vhodné místo

Vzhledem k tomu, že na správnou funkci skleníku má velký význam jeho umístění a zároveň může skleník tvořit dominantu zahrady, je potřeba velmi dobře uvážit jeho umístění. Skleník má velké nároky na sluneční paprsky, není tedy vhodné jej stavět vedle domu či pod stromy. Při výběru místa je vhodné volit takové, které je od severu k jihu a kde nevanou silnější a studené větry.

Materiál

Důležité jsou pevné základy. Vybírat lze ze dvou možností. První z nich jsou základy z betonu a druhou piloty.

Základy z betonu jsou vhodné pro skleníky velké. Pokud bydlíte v oblastech chladnějších, měly by být alespoň do hloubky 80-100 cm. Dostatečnou pevnost zaručí armovací síť či betonářské dráty. Vzlínání vody zabrání vrstva štěrku, kterou se základy podsypou.

Druhou možností jsou piloty, které se zarážejí do země. Je dobré do prostoru mezi ně umístit desky.

Konstrukce skleníku se vyrábí z různých materiálů. Patří mezi ně hliník, který je kvalitní, lehký, nabízí dlouhou životnost, ale je cenově dražší. Další možností je žárově pozinkovaný plech, který je cenově dostupnější. Přirozený vzhled nabízí dřevo, které má však menší životnost a vyžaduje pravidelnou údržbu. Poslední možností je plast, která má sice dlouhou životnost, ale konstrukce z něj vyrobená není tak pevná. Také pořizovací cena je vyšší.

Pro výplň skleníku lze použít sklo nebo polykarbonát. Oba materiály propouštějí sluneční záření a jsou odolné vůči větru a sněhu.

Sklo má dokonalou propustnost slunečních paprsků nepropouští UV záření a díky své vysoké hmotnosti dostatečně odolává větru. Jeho životnost je dlouhá. Mezi nevýhody patří nižší vlastnosti izolační.

Polykarbonát je materiál lehký a odolný a navíc má dobré izolační vlastnosti. Světelná propustnost je o něco nižší, než u skla.