Proč jsou dřevostavby na vrcholu popularity?

Dřevo je nejpoužívanějším stavebním materiálem již po několik staletí. Jeho předností vždy byla dostupnost, snadná opracovatelnost, výborné tepelně-izolační vlastnosti a dlouhá životnost. Dřevěnice, roubenky, selská stavení, ale také horské sruby či objekty určené k jiným účelům, než k bydlení, to vše jsou stavby, jejichž základem je dřevo. Staré dřevěné chalupy si dnes lidé upravují především k rekreačním účelům. V posledních letech ovšem rapidně roste obliba dřevostaveb určených k trvalému bydlení. Rodinné domy jako dřevostavba jsou díky moderním technologiím na vrcholu popularity a zejména mladá generace ve věku 30-40 let dává přednost dřevostavbám. Důvodem je několik prokazatelných výhod:

  1. Dřevostavba představuje suchou montáž, která je ve srovnání s jinými materiály rychlejší. Většinou jsou tyto montované dřevěné rodinné domy vyráběny v moderních krytých halách s vyloučením povětrnostních vlivů. Výrobní firmy jsou dnes vybaveny vyspělými technologiemi, kvalitními stoji a nářadím a mají propracované systémy od nákupu, přes skladování materiálu až po výrobní proces.
  2. Jednou z hlavních předností je rychlost výstavby. U technologie montáže z celostěnných panelů, je hrubá stavba hotová za několik dnů. Vnitřní vybavení včetně dlažeb, obkladů, podlah a instalace sanitárních předmětů trvá obvykle 3-4 týdny. Po vytvrdnutí základové desky se tak majitelé mohou do dřevostavby stěhovat do dvou měsíců. Jedinou brzdou bývá zdlouhavé stavební řízení.
  3. Další předností jsou jedinečné tepelně izolační vlastnosti a nízké náklady na energie. Při relativně malé tloušťce stěny kolem 30 cm, dosahují dřevostavby nízkého koeficientu prostupu tepla. Většina současných dřevostaveb se dnes staví v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu, nebo jsou i domy s nulovou spotřebou energie.
  4. Zejména pro mladé rodiny je důležitý také příznivý poměr ceny a kvality a výhodné podmínky financování. V současné době je na trhu čím dál více firem, které dřevostavby nabízejí, takže nabídka již mírně převažuje nad poptávkou. Proto jsou ceny dřevostaveb srovnatelné a mnohdy i nižší než u zděných domů. Některé banky nabízejí pro financování dřevostaveb speciální produkty s výhodnými podmínkami.